Dog Handling

 

Dog handling

Dog handling, do češtiny přeloženo jako vystavování psů, je předvádění psa ve výstavním kruhu. Vystavovatel čili handler, předvádí pejska ve statice a v pohybu. Možná, že právě správné předvedení je polovina úspěchu. Proto se nyní právě předváděním pejska budeme zabývat, ať vaše poličky a stěny plní samé poháry a medaile.
Mnozí lidé, ač mají překrásné jedince, si zkazí svůj výsledek tím, že bez dostatečných informací, co bude se psem v kruhu dělat, nastoupí do kruhu s myšlenkou „však to nějak dopadne“. Vždyť to je přece veliká škoda, kazit výsledek ať už krásnému či průměrnému pejskovi. Před tím, než pojedete na nějakou výstavu, měli by jste ovládat alespoň tyto základní prvky:
*Výstavní postoj
*Chůze na výstavním vodítku
*Ukázka chrupu
Začneme tedy u výstavního postoje. Výstavní postoj je specifický pro každé plemeno, ale všeobecně platí, že přední končetiny, by měly být v zákrytu a kolmo k podkladu. Postavení zadních končetin je již individuální. Proto radím poradit se s chovatelem nebo mě zkontaktovat na E-mail uvedený v kontaktech.
 
 

Jak učit výstavní postoj?

Jako první budeme učit štěně stát na tzv. free handling, což znamená, že se sám postaví na hračku či pamlsek. Zatím neupravujeme ani jednu ze 4 končetin. Hned na začátku zaveďte povel, na který se bude učit stát (např. stůj, výstava, postoj atd.)  U veškerého "výstavního výcviku" pečlivě chvalte a zatím si nevšímejte drobných nedostatků, nikdo se výstavní postoj nenaučí jen tak přes noc. Pokud pejsek free handling ovládá a rozumí vašemu zadávanému povelu, můžeme opatrně začít upravovat packy. U bázlivějších pejsků radím mít v jedné ruce pamlsek, který mu během úpravy budete dávat a druhou rukou mu upravovat packy (to platí jen pro začátky, později už jej nedávejte). Když váš pejsek zjistí, že to nic není, určitě ho ten strach přejde. Zatím packy upravujeme opravdu jemně a postupně. Přední packy uprávíme uchopením tlapky pár centimetrů pod loktem a u zadních končetin pár centimetrů nad hleznem, nebo přímo za hlezno, ovšem je to jen otázka zvyku:-). Neradím při první zkoušce postoje s úpravou končetin upravovat všechny 4. Na začátek stačí třeba jen trochu poposunout jednu tlapičku a potom počet zvyšovat. Pokud budete opravdu pravidelně cvičit za chvíli váš pejsek bude stát jako porcelánová panenkaJ

 

Chůze na výstavním vodítku

Každý nedostatečně informovaný budoucí vystavovatel si myslí, že se toto pejska učit nemusí, ale málokterý jedinec hned na začátku své výstavní kariéry pochopí, že v kruhu se nemá běhat mimochodem, cválat nebo honit motýlyJ. Pokud máte zahradu učte chůzi na výstavním vodítku zde, pokud zahradu nemáte, využijte třeba místní park. Jako první musíte naučit pejska rozeznávat rozdíl mezi např. flexi vodítkem, které jeho páníček většinou využívá na venčení a výstavním vodítkem, které je právě na výstavy.

Jako první si vezměte výstavní vodítko a nasaďte ho štěňátku za uši. Můžete na chůzi ve výstavní kruhu vymyslet povel, který by dal pejskovi jasně najevo co teď má dělat (např. běžíme). Zatím jenom běžte rychlejší chůzí. Pejsek nesmí tahat či čmuchat, proto při tomto chování lehce s vodítkem cukněte a vyslovte výrazné fuj nebo nesmíš. Do jedné ruky si vezměte pamlsek, aby měl pejsek motivaci, ale nesmí po něm skákat či vám do ruky kousat!! Pokud jde zatím správně, hodně jej pochvalte a mírně zrychlete krok. Pejsek nesmí cválat ani skákat a proto vše dělejte pomalu a s trpělivostí. Po konci výcviku pejskovi vyměňte vodítko a dejte povel např. volno, můžeš jít čmuchatJ

 

Ukázka chrupu

Je, jak vidím v mnoha kruzích, často problém. Málokterý, na toto nenaučený pejsek, dobrovolně ukáže svůj chrup i přesto, že má zoubky jako perličkyJ.

Zatím budeme učit pejska ukazovat zuby v jeho vybrané poloze, později ho to naučíme v postoji. Pejska pohladíme a necháme naši ruku sjet až k plecím. Pak jemně uchopte pysky mezi palcem a ukazováčkem po každé straně nosu. Tímto ukážeme skus psa. Následuje veliká pochvala a popř. pamlsek. Dále musí pejsek umět ukazovat zuby ze stran, aby rozhodčí viděl na špičáky a zuby P1-P4. Většinou stačí využít zbývající prsty. Nyní následuje ta nejnepříjemnější část a to otevření tlamičky. Při této fázi vídí rozhodčí až na M3. Psa jemně chytněte ukazováčky a palci za špičáky (nejprve chytněte horní špičáky a až po mírném pootevřená tlamy vsuňte prsty i na špičáky v dolní čelisti). Prozatím nám toto bude stačit a pejska odměníme. Zkoušíme pak postupně otevírat tlamičku více až nakonec na ty M3 uvidíme J. Později si musí zvykat i na prohmatávání čelistí cizími osobami, což budou na výstavách rozhodčí, proto poproste např. známé. Uvidíte, že po trénování dosáhnete skvělého výsledku.

Pokud by jste měli jakékoli dotazy či by jste měli zájem o vystavení pejska stačí mě kontaktovat na E-mail uvedený v kontaktech.

 

Bez práce nejsou koláče a proto cvičte, cvičte a cvičte a uvidíte, že dosáhnete skvělých výsledků.  

 
 

A s tímto dosáhnete skvělých výsledků...

 Obrazek